Odborné knihyBeletriaPre deti

Trinásťhlavý vlak

Jozef Puchala

Básne pre všetky deti (aj tie dospelé)

14,90 €
Ľutujeme ale tento produkt nie je momentálne dostupný

Podrobnosti

ISBN: 978-80-8143-162-3

Zbierka básní pre deti Trinásťhlavý vlak je druhou knihou autora, ktorý sa nielen na slovenskej, ale aj na medzinárodnej literárnej i audiovizuálnej scéne pohybuje už štvrťstoročie. Je to vlastne výber z jeho básní pre deti od roku 1992. „Niektoré básne už majú viac ako dvadsať rokov a boli zrelé na vydaj, tak sme ich teda vydali.“ Smeje sa autor.

Knihu ilustroval slovenský maliar známy nezameniteľným rukopisom – karpatský Nemec Helmut Bistika a grafickú podobu jej dal Lórant Román.

Autor tvrdí, že je určená všetkým deťom, ktoré vedia čítať i medzi riadkami – teda aj tým dospelým. „Predovšetkým však ju venujem mojej dcére Lii a samozrejme manželke Inke, ktorá zohrala dôležitú úlohu pri vydaní knihy.“

Viazaný verš i nápadité rýmy s neošúchanými metaforami a fiktívne dialógy zvierat, rastlín i predmetov zablúdia do „ríše ľudí“ iba občas, skrývajú však pointy a posolstvá, ktoré často nastavujú krivé zrkadlá svetu, v ktorom žijeme. „Žiaľ, naša civilizácia už pred dnešnými deťmi neskrýva absolútne nič. Žijeme v byte plnom kamier a deti musia vedieť, že drak nie je len rozprávková bytosť, ale má aj svoj ekvivalent v spoločenskom dianí, takisto aj to, že internet vytvára rozhranie, ktoré nie je len na hranie.“

PhDr. Jozef Puchala, PhD. je nielen básnik, ale aj dlhoročný televízny dramaturg, redaktor a režisér, tiež aj literárny vedec a vysokoškolský pedagóg, ktorý sa na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach venuje semiotike i televíznej tvorbe. Narodil sa v Levoči, žije v Košiciach, je ženatý, má jednu dcéru.Je viacnásobným laureátom významných slovenských literárnych súťaží (Literárny Zvolen, Wolkrova Polianka, Literárny Kežmarok...).

Poéziu i recenzie publikoval v Literárnom týždenníku, Slovenských pohľadoch, Knižnej revue i v Dotykoch. Takisto v Slovenskom rozhlase i v Slovenskej televízii, ale i v Slniečku a Zorničke. V roku 1992 ho za súbor básní pre deti ocenil aj Literárny fond. Debutoval v roku 1995 v bratislavskom vydavateľstve Odkaz zbierkou básní „Všetko, čo chýba“, za ktorú získal Prémiu Ceny Ivana Kraska za knižný debut roka 1995.

V roku 2011 získal prestížne medzinárodne ocenenie v súťaži televízií krajín Vyšehrádskej štvorky „Vyšehrádska pečať“ – bolo to prvé miesto v kategórii publicistika za reláciu Necelebrity.
Ocenenia získal na medzinárodnej súťaži Wrzsowisko v poľskom meste Piwniczna – Zdroj (2011, 2012), aj na Literárnim Varnsdorfu v Českej republike (2012) i na súťaži Petržalská baretka (2014).

Momentálne pripravuje zbierku básní Krajina Kaina. Mala by vyjsť ešte tohto roku.