Zázračná sila hormónov

Melatonín, kortizol, progesterón, estradiol, testosterón, oxytocín ...
Autor
Sanja Toljan

Zázračná sila hormónov

Predslov 6. rozšírené vydanie

Som šťastná, ako bola moja kniha „Zázračná moc hormónov" akceptovaná medzi čitateľským publikom– toto je jej šieste vydanie! – tak som sa rozhodla ju trošku doplniť a aktualizovať . Aj keď hormóny ovládajú naše telo od nepamäti,  intenzívne sa skúmajú až od polovičky 20 storočia. Od prvého vydania knihy „Zázračná moc hormónov",   v roku 2015., niektoré hormóny sa ukázali ako "majstri“ vedeckých prác, ako napríklad melatonín, tak som sa rozhodla napísať špeciálnu novú kapitolu práve o ňom, pretože som nadšená z nových objavov. Doplnila som aj  novinky, ktoré sa vzťahujú na rastový hormón a takisto som sa zaoberala aj s možno najaktuálnejšou otázkou dnešnej doby, a to je otázka stravy – či treba vylúčiť lepok. 
Začiatkom roku 2018 som vydala dve tieto knihy – „Ženy v hormonálnej rovnováhe" a „Muži v hormonálnej rovnováhe" – ktoré sa zaoberajú pohlavnými hormónmi. Sú tam obsiahle informácie, ako ich dať do rovnováhy a liečiť ťažkosti spojene s ich nerovnováhou, ako aj o prechodných rokov, ako sú menopauza a andropauza  (mužská menopauza). 
Hormóny sú súčasť jednej novej, konvergentnej medicínskej disciplíny, ktorá sa volá  psychoneuroendokrinoimunológia (PNEI). Táto disciplína spája ľudské telo v celok a vykladá ho ako multidimenzionalno . Tam smerujú moje profesionálne zámery, a táto kniha, ktorá dúfam má rovnaký "rytmus". Ten, ktorý čitatelia najviac obľubujú, a ktorý sa zakladá na udržiavaniu jedinca ako celok, vedia o príčinách najčastejších hormonálnych porúch, ako aj o odborných radách . 

Medicus curat, natura sanat!  Toto, mne najobľúbenejšie, príslovie sa aj naďalej prelína cez všetky časti knihy „Zázračná moc hormónov". Lekár lieči, a príroda ozdravuje je nepopierateľná pravda a dokazovaním a implementovaním  prírodných zákonov každým dňom sme bližšie k zdraviu a pravde.  

Sanja Toljan, dr. med.
Zahreb, september 2108.
 

Hormonálna liečba – čo to je?

„Cítim, že niečo nie je v poriadku s mojimi hormónmi“ alebo „Mám hormonálnu poruchu“, „Doktorka mi povedala, že to všetko mám z hormónov“, „Myslím, že moja štítna žľaza nepracuje dobre...“ alebo podobne – to sú slová, ktoré počujem pomerne často v každodennom rozhovore. Každý z nás aspoň raz v živote pocítil nejakú náhlu zmenu vo vlastnom tele, moment, keď sa začínajú objavovať ťažkosti, o ktorých sme ešte včera nevedeli, že existujú, zmeny, kvôli ktorým sa už necítime vo svojej koži. Náhle priberanie alebo chudnutie, nespavosť, bolesti hlavy, nepravidelné menštruačné cykly, únava, nízke libido, strata vlasov a depresia. To všetko by mohli byť symptómy deficitu alebo nadmerného množstva hormónov v tele. Ale akých a ako to zistiť?

Kortizol: Dirigent hormonálneho orchestra

Okamih mojej profesionálnej lekárskej kariéry, keď som si uvedomila dôležitosť kortizolu, stresového hormónu, bol obrovskou zmenou pohľadu, ktorý mi konečne otvoril oči, aby som lepšie porozumela ľudskej prirodzenosti. Kortizol, hoci sa v odbornej literatúre veľmi nespomína, má pre našu existenciu podstatný význam. Z metafyzického hľadiska umožňuje komunikáciu medzi našimi myšlienkami a zvyškom tela, „prekladá“ naše pocity a emócie do našich buniek pomocou „kortizolového jazyka“. Takto sa neviditeľný v nás môže stať viditeľným, ale tiež ľahko kvalifikovateľným, pretože sme kedykoľvek schopní merať hladinu kortizolu v našom tele.

Prečo je to ale dôležité? Väčšina dnešných chorôb je dôsledkom kortizolovej nerovnováhy. Ak teda vyvážime tento vysoko významný hormón, dosiahneme lepšiu kvalitu života, budeme zažívať radosť a šťastie, budeme mať sviežu pokožku a túžbu žiť.
 

 

 

Podrobnosti

Rok vydania 2022
Počet strán cca 200
Väzba Pevná
Vydanie 1
Jazyk Slovenský
Rozmer 163×235 mm

Strážiť zmenu ceny a dostupnosti

Ak chcete, zadajte e-mail a budeme Vás informovať o cene alebo skladovej dostupnosti tohto tovaru.

Vaša emailová adresa:

Typ upozornenia:

Upozorni ma, keď sa produkt naskladní.

Upozorni ma keď cena klesne pod

Pridať do wishlistu

Ak chcete pridať produkt do wishlistu, musíte sa najskôr Prihlásiť.